HMGcase

Post Reply
dragancesu

HMGcase

Post by dragancesu » Thu Oct 18, 2018 8:50 am

U jednom postu sam napisao da postoji HMG-IDE koji pomaže u kreiranju programa, ali ga ne koristim
Jednostavno, navikao sam da ima kontrolu nad kodom pa sam se potrudio i napravio nešto slično, program koji pomaže da se
naprave osnovni delovi programa, koji praktično postoje u svakoj aplikaciji
To su data dictionary, generator formi, izveštaja i menija. Ima još ponešto, ali ovo je osnovno

Verzija ovoga za clipper je davno napravljena i mnogo programa je generisano
Sada je došao HMG i verzija koja generiše takve programe

U attacmentu imate program i dodatke, osnovne grafićke elemente za toolbar i button, samo primer pa to možete promeniti sa višim slikama
Attachments
hmgcase.zip
(1.66 MiB) Downloaded 4 times
add.zip
(13.82 KiB) Downloaded 3 times

admin
Site Admin

Re: HMGcase

Post by admin » Thu Oct 18, 2018 9:20 am

U atachmentu su demo podaci, drzave i gradovi u svetu. Naravno, možete da probate i sa svojim podacima

Pokrenite program u nekom folderu. Prilikom prvog pokretanja program će prčitati sadržaj foldera i uvući sve dbf i ntx fajlove u rečnik podataka.
Izađite iz programa i videćete da su kreirana tri programa: open_dbf - kreira strukture, open_ntx - kreira indekse i use_dbf - otvara tabele

Ono što mi se kod HMG svidelo je da funkcije mogu imati naziv duži od 10 karaktera, use_dbf su jednostavne funkcije, otvaranje tabela sa svim indeksima tako je mala mogućnost da se zaboravi neki indeks

Ako su menjane tabele onda Tables->Import i biće uvučene sve, zatim Tables->Generate i biće kreirani open_dbf i use_dbf
Indeksi su važni, program podrazumeva da se zovu kao dbf, pa neče biti korektno prepoznati ako postoji ideks koji se ne zove kao dbf
Zato imate Index->Edit da "popravite" veze. Na formi imate listu i u gornjem delu toolbar sa funkcijskim tipkama, kada se budu generisali programi biće slični ovom pa možete da se navikavate kako rade.
Izmena je malo drugačija od onoga što ste navikli u clipper programima, pritisnite F4 ili kliknite na dugme F4 Edit
tada se u donjem delu otvaraju polja za unos/izmenu, jedno je aktivno i u njemu je tekst plave boje, unesite vrednost i/ili pritisnite Enter da pređete na sledeće polje, kada dođete do zadnjeg polje pritisak na Enter će izazvati skok na dugme Save, kad je u fokusu dovoljan je Enter ili klik mišem na njega. Odustajanje je sa pritiskom na Esc ili klik na polje Cancel.
Ako ste nešto menjali izaberite Index->Generate i biće generisani programi open_ntx i use_dbf
Na ovaj način imate rečnik podataka, sve dbf i ntx i njihove veze, Pokretanje funkcije open_dbf i open_ntx na početku nekog programa će kreirati tabele i indekse ako ih nema.Teoretski sve bi trebalo da je ažurno

Ovo bi bilo najbolje da probate sa svojim podacima
Attachments
demodata.zip
(1000.84 KiB) Downloaded 3 times

dragancesu

Post by dragancesu » Thu Oct 18, 2018 10:31 am

Ako se pitate kako ili zašto je ovo napravljeno odgovor je Oracle.
Davno sam upoznao i koristio Oracle, baza ko baza ali uz nju idu razvojni alati,
Jedan je Forms. Prva lekcija je Forms in 60 second. Da, moguće je, jedna tabela, default, run i to radi. Trebalo mi je malo vremena i to je napravljeno za clipper, sada za hmg.

Ako ne verujete, klik na Forms->Default, samo treba izaberi tabelu, onda možete Forms->Edit da vidite kako su raspoređena polja i na kraju Forms->Generate. Biće kreiran program edit_n.prg koji treba samo kompilirati, znaci otkucati build edit_n.prg i sačekati
To sve može da traje manje od 60 sekundi, verovali ili ne.

Struktura generisanog programa
Program tipa forme za unos/izmenu ima u gornjem delu toolbar gde su raspoređene ikonice sa funkcijskim tasterima, u donjem srednjem delu prikaz tabele i dugmićima za potvrdu i prekid operacije, u donjem statusbar. Funkcije su standardne, unos novog sloga, izmena, brisanje i traženje. Traženje je tipa query-by-example, šta unesete po tome se traži, ako ne unesete ništa dobićete sve.

Videćete da su ikonice u programu .bmp slike, ako vam se ne sviđaju napravite svoj set i jednostavno ih zamenite.

Probajte ako imate vremena i volje

dragancesu

Post by dragancesu » Fri Oct 19, 2018 6:25 am

Da napomenem da sam napravio i verziju koja radi sa MySQL bazom

Post Reply